Prawie każdy kto posiada w domu zwierzęcego przyjaciela, prędzej czy później styka się z problemem, co zrobić z zwierzęciem lub zwierzętami podczas wyjazdu na wakacje czy w dalsze odwiedziny do rodziny. Nie ma problemu jeśli mamy na miejscu kogoś zaprzyjaźnionego, kto zaopiekuje się pupilem podczas naszej nieobecności, ale są i takie przypadki, w których zwierzaka musimy lub po prostu chcemy zabrać ze sobą.
Z zwierzakiem w trasie
Najczęściej przewożonymi przez nas zwierzętami są psy i koty, z zdecydowaną przewagą tych pierwszych. Jeśli jedziemy samochodem, możemy wyposażyć się w specjalną klatkę do przewozu zwierząt, w której nasz pupil bezpiecznie i spokojnie pokona wyznaczoną trasę. Możemy też zapiąć psa specjalnymi „psimi” pasami i umieścić na macie ochronnej. Ważne jest aby zwierzę przewożone w samochodzie nie utrudniało kierowania pojazdem, nie ograniczało widoczności i było zabezpieczone przed zmianą położenia- niezastosowanie się do tych wytycznych grozi mandatem karnym.
Jeśli jedziemy pociągiem lub autobusem, również pamiętajmy żeby zwierzęta były odpowiednio zabezpieczone, mniejsze okazy takie jak chomiki, pająki, króliki czy ptaki domowe powinny być umieszczone w pojemnikach do transportu zwierząt, a psy mieć założony najlepiej kaganiec i smycz oraz posiadać aktualne świadectwo szczepień. Zwierzęta nie powinny być uciążliwe i wywoływać dyskomfortu u innych pasażerów.
Natomiast jeśli chcemy zabrać naszego pupila w podróż lotniczą, za każdym razem musimy mieć zgodę przewoźnika, trzeba również brać uwagę fakt, że nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają takie rozwiązanie.
Zabierając zwierzaka za granicę, pamiętajmy o tym, aby zapoznać się z specyficznymi przepisami dotyczącymi wwozu zwierząt obowiązującymi w danym kraju. Zawsze potrzebny będzie paszport, który wystawia lekarz weterynarii, niektóre kraje posiadają też specjalne wymagania, jak na przykład Wielka Brytania, która wymagają dodatkowego odrobaczenia psa potwierdzonego wpisem w paszporcie.
A co na miejscu?
Aby komfortowo spędzić wyjazd z zwierzakiem, lepiej zaplanować wcześniej gdzie będziemy nocować. Nie wybierajmy pierwszego lepszego hotelu, motelu czy pensjonatu nie sprawdziwszy przedtem czy jest on przyjazny dla zwierząt. I chociaż serwisy internetowe oferujące rezerwację noclegów, wiele z miejsc oznaczają jako „pet- friendly”, zawsze warto zadzwonić i upewnić się, czy aby na pewno nie ma ograniczeń gatunkowych lub wagowych, albo czy dopłata za zwierzaka nie zwielokrotni nam kosztów nocowania.
Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie aktywności podczas pobytu poza domem, tak aby atrakcje były dopasowane do możliwości i charakteru naszego zwierzaka. Są bowiem miejsca, gdzie nie wejdziemy z pupilem, takie jak na przykład muzea, baseny czy większość parków narodowych. I chociaż widuje się psy pływające kajakami czy jeżdżące rowerami, zawsze musimy się zastanowić czy w przypadku naszego zwierzaka jest to właściwy pomysł.
I najważniejsze…
Absolutnie najważniejszą sprawą, która sprawi że podróż ze zwierzętami będzie udana dla wszystkich, jest zdrowy rozsądek i traktowanie naszych zwierzaków tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani!