Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Historyczne i współczesne tatuaże

Lifestyle Data publikacji - 21 grudnia 2020 Autor - Redakcja kampinoska.waw.pl
tatuaże

Tatuaże towarzyszą ludzkości od czasów prehistorycznych, jednak brak jakichkolwiek danych dotyczących tego, kiedy i gdzie został wykonany pierwszy tatuaż. Najstarsze materiały mówiące o tatuowaniu pochodzą z Europy. Prawdopodobnie posiadaczem najstarszych posiadanych tatuaży jest ,,człowiek z lodu’’ znaleziony w Alpach. Naukowcy przypuszczają, że jego tatuaże pełniły funkcję leczniczą.

Ötzi żył około 5300 lat temu, a jak na przestrzeni tego okresu zmieniały się tatuaże?

Tatuaże w prehistorii

Historia tatuażu sięga czasów starożytnego Egiptu, jeśli nie dalej. Przypuszcza się, że każda cywilizacja wypracowała ten obyczaj samodzielnie. Mogą o tym świadczyć mumie znalezione w Egipcie, jak i te znalezione na Syberii.

Do wykonania tatuażu najczęściej wykorzystywano m.in. narzędzia z drewna, kości, muszli bądź metalu. Najpierw maczano je w barwnikach, najczęściej w mieszance sadzy i tłuszczu, a następnie nakłuwano nim skórę.

Istniały również bardziej bolesne metody np. przeciągano przez skórę nić z barwnikiem oraz okaleczano osobę tatuowaną, aby wetrzeć mu barwnik w ranę.

Jak już zostało wspomniane, obyczaj tatuowania się rozwijał się na całym świecie, jednak w niektórych kulturach, można również dzisiaj wykonać tatuaż według metod wykorzystywanych tysiące lat temu. Zgodnie z tradycją kultury japońskiej, barwnik zostaje wprowadzony pod skórę za pomocą pałeczki bambusowej, w której znajdują się igły.

Tatuaże te najczęściej odzwierciedlały sytuacje z życia, nawiązywały do bogów oraz mówiły o przynależności do danej grupy społecznej.

Jak wyglądało to później?

Tatuaże na przestrzeni wieków

Oto krótkie streszczenie:

  • W Cesarstwie Rzymskim tatuowano wyłącznie niewolników, najemników bądź przestępców.
  • W średniowieczu popularne były tatuaże z motywami religijnymi m.in. znak krzyża, jagnię, ryba, gwiazda betlejemska, herb jerozolimski, a nawet sceny z życia Jezusa.
  • W XVIII wieku tatuaże znowu stały się popularne za sprawą odkryć geograficznych. Pierwszymi tatuatorami byli marynarze i to oni przekazali swoją wiedzę innym.
  • W XIX wieku tatuaże, były już tak popularne, że zaczęły być modne wśród arystokracji i warstw wyższych, dzięki czemu przybierały one formę bardziej artystyczną. Dla przykładu sam Edward VII, książę Walii posiadał tatuaż w kształcie smoka.
  • W czasie II Wojny Światowej tatuaż był znakiem rozpoznawczym więźniów.
  • Po II Wojnie Światowej Tatuaż był znakiem rozpoznawczym osób przynależących do klasy robotniczej, gangów, pijaków, zbuntowanej młodzieży oraz hipisów.
  • W latach 80. XX wieku tatuaże mówiły o przynależności do danej subkultury i walce z ustalonymi przez klasę średnią normami.
  • W okresie lat 90. XX i na początku XXI wieku tatuaż przybrał nową formę, nie był już tylko modnym elementem dekoracyjnym na naszej skórze, ale również stał się bardziej artystyczną formą wyrazu samego siebie.

Tatuaże współcześnie

Obecnie tatuaż może być tak naprawdę wszystkim. Może symbolizować dla nas rzeczy bardzo ważne albo wręcz przeciwnie może być tylko ładnym dodatkiem. Może być również sposobem na upiększenie się.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo można znaleźć odpowiedni salon tatuażu, który spełni nasze oczekiwania. Prawie każde studio tatuażu oferuje usługi dobrze wykształconego specjalisty, który urzeczywistni naszą wizję artystyczną za pomocą specjalnej maszynki elektrycznej, dzięki czemu ból będzie znacznie mniejszy, niż w przypadku techniki japońskiej.

odzież reklamowa

Redakcja kampinoska.waw.pl

Jestem pasjonatem aktywnego stylu życia i odkrywania uroków Puszczy Kampinoskiej. Na kampinoska.waw.pl dzielę się tym, co najciekawsze w turystyce, sporcie i zdrowym życiu – od inspirujących tras po praktyczne porady. Kocham naturę, dobrą energię i nieustannie szukam nowych miejsc, które warto poznać. Jeśli tak jak ja lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i odkrywać lokalne smaczki, to dobrze trafiłeś.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?