Puszcza Kampinoska, znajdująca się w centralnej części Polski, jest stałym miejscem wypraw mieszkańców stolicy i okolic. To olbrzymie połacie lasów, wydm i terenów zielonych, gdzie aktywnie można spędzić czas z całą rodziną. Niektórzy spacerowicze w sposób leniwy i rekreacyjny przemierzają leśne ścieżki. Inni znają od podszewki trasy w Puszczy Kampinoskiej, gdyż pokonują je na co dzień wyczynowo. Tamtejsze rejony są doskonałą opcją nie tylko na lato, ale praktycznie na cały sezon. Niesamowita fauna i flora o każdej porze roku zachwyca zapierającymi dech w piersiach widokami. Wizyta w puszczy to możliwość oddychania świeżym powietrzem, która stanowi świetną alternatywę do wielkomiejskiego zgiełku.
Uroki Puszczy Kampinoskiej
Rozległe tereny zielone dają możliwość obcowania z naturą, którego na co dzień brakuje wielu zapracowanym mieszkańcom miast. Już sam fakt, że można przechadzać się leśnymi ostępami i wyciszyć umysł jest wartością nie do przecenienia. W Puszczy Kampinoskiej występują dwa główne rodzaje szlaków: historyczne oraz przyrodnicze. Oczywiście łączą się one wzajemnie ze sobą i zazębiają tworząc niesamowity klimat. Szlaki historyczne pełne są starych budowli architektonicznych, pałaców, fortyfikacji i pałaców. W tych rejonach znajduje się m.in. pałac, w którym wychowywał się Fryderyk Chopin. Na uwagę małych i dużych zasługuje też Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym można obejrzeć zabytkowe pojazdy. Do Puszczy Kampinoskiej odbywają się liczne wycieczki szkolne, dla których priorytetem jest zwiedzanie budowli pamiętających dawne czasy. W tym regionie może zatem odbyć się niezwykle pasjonująca lekcja historii.
Puszcza Kampinoska szlaki
Szlaki Puszczy Kampinoskiej, wzorem górskich ścieżek, oznakowane zostały kolorami. Główny szlak oznaczony jest kolorem czerwonym, który z daleka rzuca się w oczy. To droga dla wytrwałych turystów, ponieważ łącznie ma ponad 55 km. Z tego też powodu na trasie znajdują się schroniska i miejsca noclegowe, ponieważ efektywne przejście tym szlakiem i dostrzeżenie wszystkich jego atrakcji powinno zajmować kilka dni. Na czerwonym szklaku znajduje się m.in. stary Cmentarz Wojenny Palmiry wraz z przyległym do niego muzeum. Na trasie spotkać też można małe urokliwe kościółki, kapliczki, zamki oraz bardzo stary Dąb Profesora Kobendzy.
Dlaczego warto przyjechać do Puszczy Kampinoskiej?
Do Puszczy Kampinoskiej można przyjeżdżać wielokrotnie i nigdy się nie nudzi. Za każdym razem można zresztą wybrać inny szlak. Na uwagę zasługuje np. Południowy Szlak Leśny, który ciągnie się od Żelazowej Woli aż do Dziekanowa Leśnego. Jest to zróżnicowana trasa pod względem porastającej ją roślinności. Można tam spotkać np. wydmy, tereny bagienne, lasy sosnowe, zbiorniki wodne i miejscowe zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Z kolei Północny Szlak Krawędziowy wychodzi z Nowego Dworu Mazowieckiego i podąża aż pod Łasice. Trasa biegnie niemal równolegle do brzegu rzeki Wisły i upstrzona jest przepięknymi rezerwatami przyrody jak Kępy Kazańskie, Zakole Zakroczymskie czy Wikliny Wiślane.