Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dlaczego odrobaczanie psa jest bardzo ważne?

Lifestyle Data publikacji - 13 września 2022 Autor - Redakcja kampinoska.waw.pl
odrobaczanie psa


Pies to wierny przyjaciel, więc obcowanie z nim jest dla wielu właścicieli niesamowitą przyjemnością. Niestety, nie należy on do stworzeń dbających o swą higienę. Z tego też powodu w organizmach tych czworonogów często pojawiają się pasożyty, które powodują kłopoty zdrowotne. Można ich skutecznie uniknąć wówczas, gdy czworonożny przyjaciel jest systematycznie odrobaczany.

Pasożyty a odrobaczanie psa

Psy to takie zwierzęta, które pasjonują się odchodami innych zwierząt, często liżą buty z brudnymi podeszwami, wąchają podejrzane zapachy i śmieci oraz obsikują krzaki. To sprawia, że na ich łapach oraz w ślinie i odchodach często pojawiają się niebezpieczne dla zdrowia pasożyty. W układzie pokarmowym czworonoga mogą być obecne:

  • robaki obłe – nicienie, włosogłówki, glisty oraz tęgoryjce
  • pasożyty płaskie – tasiemce pchle oraz bąblowcowe
  • pierwotniaki i przywry – np. lamblie

I tak na przykład do zarażenia tasiemcem bąblowcowym może dojść wskutek spożycia przez psa zarażonego mięsa, a larwy glist czy tęgoryjców są obecne często na trawnikach, w piaskownicach oraz na chodnikach. Od czworonożnego przyjaciela można zatem zarazić się wieloma robakami. Aby tego uniknąć, warto regularnie decydować się odrobaczanie psa oraz myć ręce zawsze po zabawie z nim.

Odrobaczanie psa – dlaczego jest ważne?

Robaki oraz poszczególne organizmy pasożytnicze, które to bytują w psim organizmie mają bardzo zły wpływ na jego kondycję oraz stan zdrowia. Odżywiają się one bowiem związkami potrzebnymi temu zwierzęciu do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania. Gdy pies jest pozbawiany najważniejszych składników pokarmowych, to wówczas źle się rozwija oraz może zapaść na różne choroby. Pośród wielu z nich można wymienić alergię.

Pasożyty nie tylko odbierają czworonogowi cenne dla jego zdrowia mikroelementy, lecz także zatruwają swymi odchodami jego organizm. Wówczas to jego układ odpornościowy jest słaby, a to wpływa na złe samopoczucie. Zarażony psiak jest osowiały, ma matową sierść oraz często cierpi na biegunkę. Można też zauważyć u niego spadek masy ciała oraz zmiany skórne.

Co więcej, psie pasożyty są niebezpieczne dla człowieka. Bawiące się z czworonogami dzieci są często zarażane jajami nicieni, czyli glist. Choroba, którą przenoszą to toksokaroza -zespół larwy wędrującej trzewnej. Gdy jaja tych pasożytów dostaną się do ludzkiego organizmu, to wówczas w jelicie cienkim tworzą się larwy i wraz z krwią wędrują po całym organizmie. Często atakują płuca, wątrobę, oczy, a nawet mózg. Zarażona glistami osoba jest osłabiona, kaszle, ma gorączkę, cierpi na bóle brzucha oraz może mieć podwyższoną ilość krwinek białych.

Jak często odrobaczać psa?

W celu uniknięcia powyższych chorób warto zadbać o regularne odrobaczanie psa. Pierwsze tabletki powinny być podane już szczenięciu karmionemu mlekiem matki. Szczeniaczek może bowiem zostać zarażony poprzez pokarm matki wieloma niebezpiecznymi pasożytami. Pierwsze odrobaczanie powinno mieć miejsce pomiędzy drugim a czwartym tygodniem życia i później co miesiąc, aż do ukończenia przez psa pół roku.

Z kolei każdy dorosły czworonóg powinien być poddawany leczeniu przeciw robakom tydzień przed każdym szczepieniem oraz systematycznie co trzy miesiące. Zabieg ten nie powinien nigdy być wykonywany rzadziej niż co pół roku.

odzież reklamowa

Redakcja kampinoska.waw.pl

Jestem pasjonatem aktywnego stylu życia i odkrywania uroków Puszczy Kampinoskiej. Na kampinoska.waw.pl dzielę się tym, co najciekawsze w turystyce, sporcie i zdrowym życiu – od inspirujących tras po praktyczne porady. Kocham naturę, dobrą energię i nieustannie szukam nowych miejsc, które warto poznać. Jeśli tak jak ja lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i odkrywać lokalne smaczki, to dobrze trafiłeś.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?