Najczęściej to osoby po przebytym udarze mózgu wymagają stałej opieki oraz rehabilitacji we własnym domu. To zjawisko dotyka każdego roku około 60 tysięcy Polaków.
Jednakże nie jest to jedyna jednostka chorobowa, która jest związana z koniecznością podjęcia nad osobą chorą stałej opieki w domu. Sprawowanie takiej opieki na pewno jest dosyć trudne i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz dostosowania domu do wymagań takiej opieki.
Wymagania wobec domowej opieki nad osobą chorą przewlekle
Osoba chora przewlekle zazwyczaj wymaga przede wszystkim tego, aby zapewnić jej specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne. Pozwala ono na skuteczną opiekę nad osobą chorą, pozwala na zapobiegnięcie odleżynom w dłuższej perspektywie czasowej, pozwala także danej osobie szybciej wrócić do zdrowia. W niektórych przypadkach dana osoba nie będzie całkiem unieruchomiona, ale będzie mogła się poruszać przy pomocy chodzika. Tym samym dbałość o osobę przewlekle chorą w warunkach domowych wymaga:
- usunięcia wszelkich barier architektonicznych
- pozyskania dostępu do specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego
- odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego
- pozyskania fachowej wiedzy na temat prawidłowej rehabilitacji osoby niepełnosprawnej
Każdy z tych trzech aspektów powinien zostać spełniony i w żadnym z nich nie może dojść do jakichkolwiek zaniedbań jeżeli oczywiście zależy nam na skutecznej rehabilitacji w domu.
Usunięcie barier
Osoba chora może przez większość czasu leżeć na łóżku, ale nie zawsze. Niemniej jednak dla takiej osoby należy przystosować zarówno pomieszczenie, w którym przebywa jak i chociażby łazienkę. Należy usunąć z dróg komunikacyjnych progi oraz wszelkiego rodzaju inne przeszkody. Następnie należy dostosować łazienkę montując tam kabinę prysznicową na poziomie podłogi ze specjalnym krzesełkiem, na którym będzie można posadzić osobę chorą. Takie zmiany wymagają określonych nakładów finansowych, aczkolwiek w tym przypadku można uzyskać pewne dofinansowanie w ramach środków PCPR czy też MOPS.
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny to jeden z kluczowych elementów pozwalających na skuteczną rehabilitację. W zakres tego sprzętu z pewnością wchodzą specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne, o które najczęściej zabiegają osoby sprawujące opiekę domową. Poza tym często także można zetknąć się z zapotrzebowaniem na chodziki czy też na koncentratory tlenu. Sprzęt taki można zakupić lub też wypożyczyć w zależności od potrzeb oraz własnych możliwości finansowych.
Polecamy skorzystać z usług fachowego sklepu ze sprzętem ortopedycznym Visamed z Warszawy.
Fachowa wiedza
Fachowa wiedza na temat danego schorzenia to kolejny z istotnych elementów decydujących o skuteczności rehabilitacji domowej. Tę wiedzę należy czerpać bezpośrednio od lekarza lub od rehabilitantów. Zasadniczo osobie przewlekle chorej należy się także wizyta domowa lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta. Warto skorzystać zatem z przysługujących świadczeń, które mogą okazać się kluczowe w uzyskaniu wyraźnej poprawy zdrowia danej osoby chorej przewlekle.
Opieka nad taką osobą nie jest czymś łatwym, a każdy przypadek to nieco odmienny sposób postępowania. Osobom zainteresowanym tematem ochrony zdrowia polecamy również lekturę artykułów opublikowanych na łamach serwisów zdrowy.wroclaw.pl, thed.pl oraz nadiecie.wroclaw.pl.