Jaskra to jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych, która w skrajnych przypadkach i nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jednym z towarzyszących jej objawów jest trwały wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niestety, trzeba mieć na uwadze, że leczenie jaskry nie zawsze jest możliwe za pomocą standardowych metod leczniczych.
Dlaczego jaskra jest trudna w leczeniu?
Jaskra jest o tyle problematyczną jednostką chorobową, że jej leczenie jest czasochłonne i nie zawsze sprowadza się do takich samych procedur i zabiegów.
Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze, że utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe to czynnik, który może prowadzić nawet do nieodwracalnej utraty wzroku.
Co powoduje jaskrę? Cóż, jest wiele czynników, które przyczyniają się do powstania tego groźnego schorzenia. Wśród nich mogą być problemy zdrowotne wrodzone (w tym na przykład dysgenezja kąta przesączania), jak i nabyte, do których zalicza się zmiany patologiczne wywołane często przez inne, niezwiązane stricte z układem wzrokowym choroby przewlekłe.
Przykładowo, jaskra może dotknąć nas jako następstwo… cukrzycy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dochodzi do powikłań oraz nieprawidłowego rozrostu tkanki włóknisto-naczyniowej. To jeszcze nie wszystko, ponieważ powodem jaskry mogą być również takie czynniki jak na przykład urazy mechaniczne oka oraz czy obrzęki i zakrzepy naczyń siatkówki.
Jaskra objawia się m.in. wysokim poziomem ciśnienia wewnątrzgałkowego (zazwyczaj ciśnienie to zawiera się w przedziale wynoszącym ok. 40-60 mm Hg); co gorsze, nie ulega ono obniżeniu po zastosowaniu leczenia.
Zastawka Ahmea jako sposóbb na jaskrę
Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że podjęcie skutecznego leczenia nie jest w ogóle możliwe. Wręcz przeciwnie; często okazuje się, że w przypadku pacjentów z takim rodzajem jaskry można przeprowadzić tzw. setonowe. Aby wykonać tego typu operację, konieczne jest wykorzystanie zastawek Ahmeda.
Zastawka Ahmeda to niewielki zbiorniczek, który wykonuje się z wykorzystaniem materiału nieszkodliwego dla tkanek ocznych. W czasie operacji zbiorniczek ten jest przykładany, co umożliwia odsączenie tzw. płynu wodnistego, a w konsekwencji – obniżenie poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego i zatrzymanie procesu destrukcji nerwu wzrokowego.
Taki stan rzeczy sprawia, że zastawki Ahmeda stanowią skuteczne narzędzie w walce z jaskrą, która nie reaguje na standardowe metody terapeutyczne.
Zastawka Ahmeda to jeden spośród wielu produktów, które można kupić w sklepie internetowym MDT Kraków. Oprócz tego asortyment MDT obejmuje takie kategorie produktowe jak np. sprzęt do chirurgii okulistycznej.
Materiał zewnętrzny